Czy można kąpać się w Wiśle? Jak smakuje ryba z Wisły? Czy wierzby

są winne powodziom? Kto ukradł dziką plaże z zakola Wisły pod Wawelem?


piątek, 15 czerwca 2012

Konferencja „6 rzek – instrukcja podróży”

23 czerwca 2012 r.
godz. 16.00 – 20.00
Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a w Krakowie

Czy można kąpać się w Wiśle ?
Jak smakuje ryba z Wisły?
Czy wierzby są winne powodziom ?
Kto ukradł dziką plaże z zakola Wisły pod Wawelem ?

Harmonogram konferencji:

16.00 – Rozpoczęcie konferencji i przywitanie gości

16.10-16.25 – Rola rzek w systemie przyrodniczym Krakowa – Kazimierz Walasz

16.25-16.40 – Historia rzek, potoków, cieków w krajobrazie Krakowa – Mikołaj Kornecki

16.40-16.55 – Jak przepłynąć przez meandry prawa wodnego i nie wpaść w trzciny? – Monika Kotulak i Paweł Pawlaczyk

16.55-17.10 – Wejść do tej samej rzeki – Ola Jach

17.10-17.40 – Pytania z sali, dyskusja

17.40-18.00 Przerwa

18.00-18.15 Dobre praktyki nad Wisłą w Warszawie – Przemek Pasek

18.15-18.30 Jedziemy na Bielany – Rafał Chwiszczuk

18:.30-18.45 Królowa Wisła – Ewa Ciepielewska

18.45-19.00 Rezerwat przyrody Miasto – Cecylia Malik i Piotr Pawlus

19.00-19.45 Pytania z sali, dyskusja

19:45-20:00 Podsumowanie i zakończenie

Prowadzenie konferencji: Małgorzata Nieciecka, radiofonia.fm
Opisy wystąpień:
Rola rzek w systemie przyrodniczym Krakowa, Kazimierz Walasz – System przyrodniczy Krakowa tworzy cała struktura miasta, ale najważniejszą rolę pełnią w nim rzeki będące jednocześnie barierami i korytarzami ekologicznymi. Rola rzek jest bardzo złożona i ważna zarówno dla mieszkańców jak i samej przyrody miasta. W wystąpieniu zostaną poruszone te zagadnienia mające przybliżyć zrozumienie znaczenia rzek w krajobrazie miasta.
Historia rzek, potoków, cieków w krajobrazie Krakowa, Mikołaj Kornecki – Rola wody w kształtowaniu przestrzeni kulturowej Krakowa. Ilustrowana opowieść o dawnych rzekach, stawach, młynówkach i ich śladach w dzisiejszym krajobrazie miasta. Co to była Rozrywka i Robotna, Nieciecza i Rudawka, Rurmus czy Hamernia? Jak woda broniła miasta, pracowała dla niego i była jego ozdobą? Co zrobić by istniejące walory rzek zachować dla przyszłych pokoleń?
Jak przepłynąć przez meandry prawa wodnego i nie wpaść w trzciny?, Monika Kotulak i Paweł Pawlaczyk – Tematem ich wystąpienia będzie prawo unijne w zakresie ochrony wód i tego w jaki sposób społeczeństwo może uczestniczyć w planowaniu tego co się z daną rzeką będzie działo. Przetłumaczą język prawno-administracyjny na przyswajalny.
Wejść do tej samej rzeki, Ola Jach – Jaką rolę może odgrywać rzeka w sztuce? Rzeka to miejsce eksploracji różnych form życia, teren badań archeologicznych, narzędzie projektowania otoczenia, przestrzeń polityczna i kulturotwórcza...
W jaki sposób artyści pracują z rzeką? Jedni wyciągają zalegające w głębinach artefakty i pokazują alternatywne historie nadrzecznych lokalizacji. Inni spacerują wzdłuż lub płyną, wykorzystując potencjał rzeki jako zrównoważonego środka transportu. Walczą o tę zaprzęgniętą do pracy w epoce industrialnej wodną maszynę, wskazując na zagrożenia związane ze sprzedażą i nadużywaniem „dóbr naturalnych”. Komentują absurd myśli technologicznej w kontekście potencjału rzeki jako masy energii. Rzeka jest dla artystów także „nośnikiem informacji” – historii pojedynczych osób, ale też szerzej – „naturokultury”.
A to wszystko na przykładach prac takich artystów jak: Poly Braden i David Company, Mark Dion, Stano Filko, Oskar Hansen, Basia Irland, Susan Philipsz, Rober Rumas, Zygmunt Rytka, Wilhelm Sasnal, David Shrigley i inni.
Dobre praktyki nad Wisłą w Warszawie, Przemek Pasek – W czym Warszawa jest lepsza od Krakowa? Jakie dobre praktyki prezentuje „Ja Wisła” i co zrobić, żebyśmy wszyscy mogli ich naśladować? O miłości do Wisły i tym co czyni ją „żywą”.
Jedziemy na Bielany, Rafał Chwiszczuk – Szybka prezentacja Warszawy i Wisły na przestrzeni kilku ostatnich wieków – żegluga, ludzie, przeprawy i mosty, praca i wypoczynek (przegląd wybranych obrazów z albumu książkowego ”Królowa Wisła” autorstwa T. W. Świątka i R. Chwiszczuka wydanego przez fundację Cultus). I pytanie na dziś do miasta i mieszkańców – Frontem czy tyłem do rzeki?
Królowa Wisła, Ewa Ciepielewska – Królewski Flis na Wiśle spływa co roku w maju od Oświęcimia do Gdańska. Po to by wskrzesić życie na Wiśle. By oddać szacunek poprzednim pokoleniom. By doświadczyć dalekiej podróży i wspólnoty z załogą. Dzięki flisom rozwinęły się miasta, tradycyjny flis upiększa rzekę. W wystąpieniu o tym co daje i co zmienia w nas ten tradycyjny rodzaj spływu.
Rezerwat przyrody Miasto, Cecylia Malik i Piotr Pawlus – Projekt „6 rzek” dotyczył sześciu dzikich rzek Krakowa. Aby poznać rzekę, trzeba nią spłynąć. Autorzy chcieli pokazać rzeki, które przepływają tak blisko nas, ale kompletnie ich nie znamy. Z jednej strony piękne, ale też kompletnie zaniedbane i często zaśmiecone. Dla wielu ludzi rzeka to ściek i darmowy śmietnik. Doliny rzek to inny wymiar miasta. Miejsca najdziksze, pełno bobrów, najróżniejszych ptaków, owadów, kun i innych zwierząt. Mnóstwo roślin, ale też śmieci, schronienie dla bezdomnych, dzika ciemna strona miasta...


Biogramy panelistów:

Kazimierz Walasz – Ekolog i etolog, w ostatnich latach poświęcający najwięcej czasu ochronie środowiska, szczególnie zainteresowany ochroną przyrody Krakowa, członek Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu, Konfederacji na rzecz przyszłości Krakowa „Cracovia Urbs Europaea”, współautor opracowania ekofizjograficznego do obecnie zmienianego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Krakowa.
Mikołaj Kornecki – Architekt, urbanista, konserwator zabytków – pasjonat historii Krakowa. Przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, członek Prezydium Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Autor wielu prac studialnych z zakresu architektury krajobrazu; współautor Studium Konserwatorsko-Krajobrazowego KZM (Krakowskiego Zespołu Miejskiego); współautor i generalny wykonawca Rewaloryzacji Plant Krakowskich.
Paweł Pawlaczyk – Długoletni pracownik Klubu Przyrodników, specjalista w zakresie Natury 2000, wdrażania i zarządzania siecią, znawca i praktyk przyrodniczego prawa europejskiego, miłośnik rzek i dzikiej przyrody.
Monika Kotulak – Najmłodszy pracownik Klubu Przyrodników, dopiero rozpoczyna przygodę z prawem przyrodniczym, zna za to kilka praw przyrody. Wielbicielka wszystkiego co dzikie i naturalne.
Ola Jach – Kuratorka i ekolożka. Obecnie uczestniczy w projekcie „Ekologie Miejskie”, który ma na celu wypracowanie zespołu dobrych praktyk miejskich, podważającym retorykę nowości, na rzecz działań zrównoważonych. Ekologie miejskie są sposobem myślenia o otoczeniu, który zakłada świadomość obecności i wpływu innych organizmów – roślin i zwierząt. Uświadamiają skomplikowane relacji pomiędzy światem materii ożywionej i nieożywionej.
Przemek Pasek – Od 2005 roku prowadzi fundację „Ja Wisła”, z bazą w porcie Czerniakowskim w Warszawie. Fundacja działa na rzecz ochrony naturalnego biegu rzeki, zachowania unikatowych wartości przyrodniczych jej doliny oraz ożywienia pamięci o jej dziedzictwie kulturowym, starając się wzbudzić współodpowiedzialność za jej losy.
Rafał Chwiszczuk – Były pracownik mediów i reklamy. Pasjonat dawnej Warszawy, kolekcjoner pamiątek po niej. Jeden z trzech założycieli fundacji Cultus zajmującej się historią, sztuką i kulturą, Od roku 2005 roku opisuje i fotografuje rodzinne miasto. Autor i współautor, a także wydawca kilku książek i albumów, m.in.: „Warszawa Mało Znana”, „Warszawa Wielu Kultur”, „Warszawski Ruch Społecznikowski” i oczywiście „Królowej Wisły”.
Ewa Ciepielewska – Malarka, flisaczka. Dyplom z malarstwa w pracowni Konrada Jarodzkiego oraz Sztuk Wizualnych w pracowni Wiedzy Wizualnej Leszka Kaçmy w 1984. Od momentu powstania w 1980 r we wrocławskiej Grupie LUXUS. Współzałożycielka Magazynu LUXUS. W 2011 spłynęła Flisem Wiślanym razem z szablonem „Damy z Łasiczką”, wyciętym w latach 80. dla grupy LUXUS. Od tamtej pory zakochała się w tej formie podróżowania po Wiśle.
Cecylia Malik – Polska artystka, performerka, kurator sztuki współczesnej. Autorka akcji społecznie zaangażowanych, takich jak: Ulica Smoleńsk, Koncert u Pana Żula, Modraszek Kolektyw. Za projekt 365 Drzew otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010 przyznawanej przez RDK programu 3 Polskiego Radia. W plebiscycie Gazety Wyborczej Odloty Kulturalne Artystka roku 2010. Ostatnio spłynęła 6 krakowskimi rzekami, przygotowując artystyczne filmy „6 rzek”.
Piotr Pawlus – Autor zdjęć do filmów krótkometrażowych, reklam, teledysków i programów telewizyjnych. Był kierownikiem wypraw eksploracyjnych w Karakorum (Pakistan), Himalajach Zanskaru (Indie). W ich trakcie zrealizował kilkanaście reportaży fotograficznych. Podczas 50 Krakowskiego Festiwalu Filmowego zdobył I nagrodę za film 365, którego bohaterką była performerka i malarka – Cecylia Malik.
Małgorzata Nieciecka – dziennikarka Radiofonii, prowadząca audycje, m.in.: TEMAT RZEKA


Organizatorzy:

Martyna Biernacka: „Libérte!”
Cecylia Malik
Małgorzata Nieciecka: Radiofonia
Monika Kotulak: Klub Przyrodników
Aneta Rostkowska: Bunkier Sztuki
Konferencja odbywa się w ramach projektu Po Kapitalizmie moduł Miasto.
Całość projektu „6 Rzek – instrukcja podróży” jest częścią festiwalu Artboom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz